PROJEKTOWANIE LOGO

Logo to główny element identyfikacyjny firmy, który wywiera największy wpływ na jej postrzeganie przez Klientów.

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy to właśnie z tym elementem reklamowym mamy stały kontakt w codziennym życiu i to właśnie logo najbardziej przypomina nam o danej firmie lub jej produkcie. Kontakt ten do tego stopnia wpływa na naszą podświadomość, że przez samo połączenie dwóch kolorów jesteśmy w stanie zidentyfikować markę mebli, napoju czy samochodu.

Ten jeden znak graficzny musi podołać całemu szeregowi zadań.


Logo powinno wzbudzić zaufanie, ukazać przedmiot działalności firmy, jej historię i misję, a przede wszystkim stanowić czytelny element reklamowy, który szybko zapada w pamięć. Musi być również na swój sposób oryginalny i odznaczać się na tle konkurencji co jeszcze bardziej utrudnia zadanie projektanta.


Dlatego też tworzenie logo firmy zawsze stanowi nie lada wyzwanie i zdecydowanie należy powierzyć je specjalistom.

Jakie cechy posiada dobre logo?

Nie ma jednej recepty na dobrze zaprojektowane logo. Istnieją jednak sztywne cechy, które z pewnością każdy projekt graficzny logo powinen spełniać:

 

Prostota

Logo zaprojektowane zgodnie z tą zasadą jest łatwiejsze w odbiorze i szybko zapada w pamięć. Sukcesem jest stworzenie znaku graficznego, który choć nieskomplikowany pozostanie charakterystyczny i unikalny.

Ponadczasowość

Ten mały znak graficzny to podstawa identyfikacji wizualnej firmy, musi zatem przetrzymać lata i prezentować się równie dobrze jak dziś nawet i za 10 lat. Oczywiście z biegiem czasu można wykonać delikatny lifting logo, jednak rzadko kiedy firma dbająca o swoją historię decyduje się na kompletny rebranding.

Uniwersalność

Pamiętaj że logo firmy nie pojawi się jedynie na stronie internetowej lub wizytówkach. W przyszłości może się pojawić np potrzeba wyhaftowania logo na czapkach lub wykonania małych naklejek serwisowych. Zbyt skomplikowany, wielokolorowy projekt logo może w przyszłości stworzyć wiele trudności lub podnieść koszty realizacji materiałów reklamowych.

Ograniczona kolorystyka

Zalecane jest ograniczenie kolorystyki logo do połączenia dwóch lub trzech kolorów. Znów celem jest tutaj prostota i przyswajalność znaku graficznego, ale też jego wyrazistość i uniwersalność.

KLUCZ DO SUKCESU

Dobrze przygotowana i skutecznie wdrożona identyfikacja wizualna to klucz do sukcesu. 

 

W dzisiejszych czasach kształtowanie ceny nie pozostawia dużego pola manewru, a jakość produktów i usług jest przeważnie silnie z nią związana. Można jednak zdobyć przewagę nad konkurencją budując markę, postrzeganą przez potencjalnych Klientów jako nowoczesną, profesjonalna i zaufaną.